Naujienų archyvas 2014-2015 mokslo metai

Kov 31
Svečiuose – „Misija Sibiras 2014“ dalyvė

2014 m. kovo 27 dieną mūsų mokykloje paminėta Lietuvos istorijai svarbi data - 1949 metais vykęs žmonių trėmimas "Bangų mūša“. Tą kovą iš Lietuvos buvo ištremta apie 32 tūkstančiai žmonių. 1949 metų trėmimai nuo anksčiau vykusių skyrėsi ne tik organizavimu, bet ir tuo, kad šį kartą šeimos nebuvo išskiriamos, vyrai į Sibirą buvo vežami kartu su moterimis ir vaikais.

Trėmimo aukos buvo vežamos į Amūro, Irkutsko, Krasnojarsko, Novosibirsko, Omsko ir Tomsko sritis. Atvežti į tremties vietas jie privalėjo pasirašyti dokumentus, kurie draudė jiems grįžti namo ir „pririšo“ prie tremties vietos bent dvidešimčiai metų. Tai buvo vienas didžiausių, bet ne paskutinis trėmimas. Iš viso 1941–1953 m. iš Lietuvos į tremtį buvo išvežta iki 130 tūkst. žmonių, tarp jų apie 32 tūkst. vaikų.

Istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė, kuri yra ir mūsų mokyklos Tolerancijos ugdymo centro veiklos koordinatorė, organizavo mokinių susitikimą su „Misija Sibiras 2014“ dalyve Žemaičių Kalvarijos Plungės r. M. Valančiaus gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Laura Rojute. Susitikimo metu buvo pristatytas pats jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas „Misija Sibiras", kurio idėja gimė dar 2005 m. Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos Asamblėjoje priėmus rezoliuciją dėl jaunimo patriotiškumo. Projekto tikslai yra šie: puoselėti istorinę atmintį bei tautinį patriotiškumą tarp jaunimo, skatinti kartų dialogą ir tarpusavio supratimą ypač aktualiais Lietuvos naujausiųjų laikų istorijos klausimais, formuoti teigiamą patriotiško ir pilietiško jaunimo įvaizdį visuomenėje, prisiminti ir pagerbti žuvusiuosius bei nukentėjusiuosius nuo vieno juodžiausių XX amžiaus Lietuvos istorijos puslapių, visuomenei priminti, kad Sibiras – tai ne tik Rusijos teritorija, bet labai plati sąvoka/metafora, talpinanti savyje ir kitas šiuolaikinių NVS valstybių teritorijas, į kurias buvo tremiami žmonės, įamžinti Sibire kalėjusių tautiečių atminimą, pagal galimybes sutvarkyti lietuvių tremtinių kapus, susitikti su lietuviais, vis dar gyvenančiais Sibire.

„Misijos Sibiras“ dalyvė Laura Rojute savo susitikimą su mūsų mokyklos bendruomene pradėjo nuo tylos minutės, skirtos pagerbti žuvusiems tremtyje. Po to visi iškilmingai sugiedojome Lietuvos himną. Pasakojimo metu išgirdome , kaip buvo ruošiamasi dalyvavimui šiame projekte, kokių savybių reikia žmogui, norinčiam dalyvauti jame. Pamatėme, su kokiais sunkumais susiduria šio projekto dalyviai, norėdami įvykdyti savo užsibrėžtus tikslus Sibire. Sužinojome, kaip dabar ten gyvena lietuviai, kurie nebegrįžo į Lietuvą. Pabaigoje susitikimo lektorė atsakė mokiniams į juos dominančius klausimus.

Informaciją ruošė istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė

!Informacija atnaujinta: 2016 Rgp 29, 11:21:33