Geg 02
Prestižiniame Jaunųjų filologų konkurse – II vieta

Balandžio 5-7 dienomis Vilniuje vyko 50-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas. 102 talentingiausi Lietuvos jaunieji filologai iš 35 miestų įveikę atrankas mokyklose, rajonuose ir šalyje buvo pakviesti rungtis prozos, poezijos, publicistikos ir eseistikos, literatūros kritikos, kalbos, tautosakos bei literatūrinio vertimo sekcijose. Moksleivių darbus vertino ir analizavo didžiulė literatūrologų, poetų, rašytojų, vertėjų komisija. Mūsų mokyklai su eilėraščių rinkiniu „Alibi“ poezijos sekcijoje atstovavusi 7a klasės mokinė Mūza Svetickaitė (mok. Loreta Kulienė) apdovanota sidabro medaliu!

Jaunųjų filologų konkursas turi labai gilias tradicijas. Pirmasis konkursas, inicijuotas Vytauto Jakelaičio, vyko 1965 metais. Būtent šis renginys buvo daugelio geriausių šiuolaikinių Lietuvos rašytojų kelio pradžia. Jo laureatais yra tapę Valdas Kukulas, Marius Ivaškevičius, Saulius Tomas Kondrotas, Liutauras Degėsys, Gintarė Adomaitytė, Laura Sintija Černiauskaitė, Andrius Jakučiūnas, Valdas Papievis, Vytautas Račickas, Renata Šerelytė, Agnė Žagrakalytė ir kiti puikiai žinomi autoriai. Per didžiulę konkurso istoriją jam yra pirmininkavę tokio lygio rašytojai kaip Justinas Marcinkevičius, Marcelijus Martinaitis, Jonas Liniauskas, Onė Baliukonė, Algimantas Zurba, Vytautas Bubnys, dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė, dr. Bronė Stundžienė ir kt. Šiemet prie konkurso komisijos vairo antrąkart stojo literatūrologas, eseistas, literatūrinio mėnraščio „Metai“ redaktorius, VU mokslininkas doc. dr. Regimantas Tamošaitis, kartu su poetais Donatu Petrošiumi ir Ričardu Šileika vertinęs ir analizavęs moksleivių darbus gausiausioje (į ją pakviesti net 25 moksleiviai) poezijos sekcijoje.

Patekti į konkurso finalą nėra lengva, tad vien dalyvavimas finale laikomas didžiuliu laimėjimu. Jaunieji filologai visų pirma turi įveikti atranką mokyklose. Vėliau miestai ar rajonai renka geriausius darbus, kuriuos siunčia kompetetingai geriausių Lietuvos literatūros žmonių komisijai. Šiemet sulaukta 200 darbų, iš kurių vertintojai atrinko 102 geriausius, kurių autorius pakvietė į tris dienas vykstantį literatūros maratoną: po atidarymo iškilmių dvi dienas filologai renkasi sekcijose ir su jos vertintojais savo darbus literatūriškai analizuoja, diskutuoja, gauna daugybę naudingų patarimų, kritikos ir pagyrų, vėliau renkasi į kūrybos skaitymus. Viską vainikuoja uždarymo ceremonija, kurioje geriausi apdovanojami Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos diplomais ir medaliais.
Kadangi šiemet konkursas – jubiliejinis, renginiai neeiliniai. Po iškilmingo viešo atidarymo Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Mūza skubėjo į darbą sekcijose, vykusį Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Per dvi dienas darbų analizei skirta net dešimt valandų! Poezijos sekcijoje Mūza bendravo ir gavo daugybę naudingų patarimų ir paskatinimų iš jau pažįstamų poezijos sekcijos vertintojų (Mūza konkurse dalyvauja jau antrą kartą, pernai jaunajai poetei skirta IV vieta ir Švietimo ir mokslo ministerijos Pagyrimo raštas, be to, vasarą Mūza dalyvavo Rašytojų sąjungos Vasaros akademijoje) literatūrologo doc. dr. Regimanto Tamošaičio, poeto, eseisto Donato Petrošiaus ir poeto, fotomenininko Ričardo Šileikos. Jie Mūzai skyrė tikrai daug laiko ir dėmesio.
Ketvirtadienio vakarą po aptarimų dalyviai rinkosi į švedų režisieriaus Martino Hoghdalio filmo „Ledo drakonas“ peržiūrą, vykusią Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. O penktadienį kartu su vertintojais skubėjo į viešus kūrybos skaitymus Rašytojų sąjungos klube, kur Mūzos poezija palydėta gausiomis ovacijomis.

Išaušus šeštadienio rytui jaunieji filologai dalyvavo ekskursijoje Valdovų rūmuose. Galiausiai visi grįžo į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, kur vyko 50-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso uždarymo iškilmės ir apdovanojimai. Mūza, jauniausia gausiausios poezijos sekcijos dalyvė, apdovanota Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos II laipsnio diplomu už labai gerą poeziją 50-ajame Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurse ir sidabro medaliu! Konkurso laureatai kviečiami publikuoti savo kūrinius kultūros žurnale „Pašvaistė“, portale „Meno bangos“ (čia ne kartą puikavosi Mūzos poezija), dalyvauti Rašytojų sąjungos organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse „Vasaros akademija“ (šią vasarą Mūza taip pat čia dalyvavo), įvairiuose skaitymuose, festivaliuose. Sveikiname Mūzą ir tikimės, kad šis konkursas ir pergalė jame jaunajai kūrėjai davė naujų minčių, idėjų, perspektyvų ir paskatino tobulėti.

7a klasės mokinė Mūza Svetickaitė