Naujienų archyvas 2016-2017 mokslo metai

Kov 16
Knygnešio dienai skirta viktorina „Knygos keliu”
Kaip žinome, kovo 16 dieną minima Knygnešio diena. Šių metų kovo 7-ąją penktų klasių mokiniai dalyvavo lietuvių kalbos viktorinoje, skirtoje knygnešio dienai paminėti. Renginys vyko mokyklos aktų salėje, jį organizavo ir vedė Klaipėdos universiteto studentė Egle Survilaitė, atliekanti pedagogikos praktiką Palangos Vlado Jurgučio pagrindinėje mokykloje. Jai vadovavo ir viktoriną rengti padėjo direktorės pavaduotoja ugdymui Rima Šalkauskienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė. Viktorina pradėta Justino Marcinkevičiaus žodžiais: „Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui - nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais.” Prisimintas lietuviškos spaudos draudimo laikotarpis, knygnešiai, jų vaidmuo ir svarba lietuviškumo ir kalbos išsaugojimui.

Visos penktos klasės viktorinoje dalyvauti delegavo 7 savo atstovus ir sugalvojo komandoms pavadinimus. 5a klasės komanda pasivadino „Protinguoliais”, 5b buvo „Knygnešių komanda”, 5c – „Penktacai”. Juos aktyviai palaikė sirgaliai. Užduotis vertino ir taškus skaičiavo 7c klasės mokiniai: Joris Lisas, Melita Sinušaitė, Danielius Sauseris, Armandas Gudžiūnas, jiems vadovavo lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Aurelija Kiesienė. Pirmajai užduočiai dalyviai buvo pasirengę iš anksto: pristatė publikai pačių kurtus originalius ketureilius apie knygnešius ir knygas. Komandoms teko sukti galvas vertinant faktus apie spaudos draudimo metus, pademonstruoti taisyklingos rašybos įgūdžius ir žinias apie morfologiją įrašant tekste praleistas raides bei galvojant giminiškus žodžius. Pastarąją užduotį puikiai atliko 5c klasės atstovai, sugalvoję net dvidešimt penkis giminiškus žodžius žodžiui knygnešys. Komandų kapitonai (Domilė, Agnė ir Jokūbas) taip pat varžėsi tarpusavyje, žaisdami žingsniavimo žaidimą: vardino lietuvių autorius, kūrinius, kalbos dalis.

Paskutinioji užduotis buvo kūrybinė. Vaikai turėjo sukurti trumpą istoriją apie knygnešį, pavartodami duotus žodžius. Visų komandų nariams tekstus kurti sekėsi puikiai: vaikai pritaikė lietuvių kalbos, istorijos žinias ir pasitelkė vaizduotę. Savo kurtas istorijas sirgaliams ir vertinimo komisijai dalyviai stengėsi pristatyti ir suvaidinti kuo originaliau ir įdomiau. Labai kūrybiškai savąją pristatė „Penktacų” grupelės atstovai: scenoje pasirodė kygnešio proproprovaikaitis, kuris pasakojo reporteriui jo gyvenimo istoriją.

Kol vertinimo komisija skaičiavo taškus, sirgaliai turėjo galimybę pelnyti savo komandoms papildomų balų, įmindami mįsles. Čia aktyviausi ir sumaniausi buvo 5c klasės sirgaliai, kurie įminė daugiausiai mįslių ir pelnė savo komandai aštuonis papildomus taškus. Puikiai pasirodė ir 5a bei 5b klasių sirgaliai, kurie pelnė po šešis papildomus taškus. Komisijai susumavus balus paaiškėjo, kad daugiausiai jų, net 85, surinko 5c klasės atstovai – „Penktacai”. Truputį mažiau – 70 ir 61 tašką surinko 5a ir 5b klasių komandos. Baigiamąjį žodį tarė ir viktorinos rezultatus paskelbė komisijos pirmininkė mokytoja Aurelija Kiesienė, kuri džiaugėsi mokinių aktyvumu, kūrybingumu ir puikiomis lietuvių kalbos žiniomis. Visiems viktorinos dalyviams ir sirgaliams dėkojo ir padėkos raštus įteikė mokyklos direktorė Laimutė Benetienė.

Dėkojame visiems dalyvavusiems: komandų nariams – už dalyvavimą viktorinoje, sumanumą, geras lietuvių kalbos žinias ir kūrybingumą; sirgaliams – už aktyvumą ir savųjų komandų palaikymą; vertinimo komisijos nariams - už kruopštų darbą. Skaitykime, gerbkime, branginkime ir saugokime knygas!

Eglė Survilaitė, Klaipėdos universiteto studentė, atliekanti pedagogikos praktiką V.Jurgučio pagrindinėje mokykloje.
Rima Šalkauskienė, direktorės pavaduotoja ugdymui, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, pedagoginės praktikos vadovė.
!Informacija atnaujinta: 2017 Rgp 25, 18:33:51